Haberler
TÜRMOB, MALİ MÜŞAVİRLİK VE DENETÇİLİK MESLEĞİNDE BUGÜN NASIL ÇALIŞILDIĞINI DEĞİL, AYNI ZAMANDA GELECEKTE NASIL ÇALIŞILACAĞINI ETKİLEYECEK ARAŞTIRMALARA ÖNEM VERMELİDİR | Ahmet AKIN | Yeminli Mali Müşavir | Resmi Web Sitesi
TÜRMOB, MALİ MÜŞAVİRLİK VE DENETÇİLİK MESLEĞİNDE BUGÜN NASIL ÇALIŞILDIĞINI DEĞİL, AYNI ZAMANDA GELECEKTE NASIL ÇALIŞILACAĞINI ETKİLEYECEK ARAŞTIRMALARA ÖNEM VERMELİDİR
Tarih : 16.01.2017 18:56:54 | Okunma Sayısı : 244
Piyasaların hızla küreselleştiği ve bilginin ticaret yapanlar için stratejik öneme sahip olduğu günümüzde, mali müşavirlik ve denetçilik mesleğinin de bu gelişmelere hazır olması gerekmektedir.

Ahmet Akın – Yeminli Mali Müşavir

Büyüyen sermaye piyasası, değişen teknoloji ve gelişen demokrasiler;  genişleyen hizmetler için bir çağrıyı harekete geçirmek ve Dünya çapında mali müşavirler ve denetçiler için artan ihtiyacı yaratan önemli yönlendirici güçlerdendir. İhtiyaç duyulan bilginin giderek genişlemesi ve çeşitlenmesi, mali müşavirlik ve denetçilik mesleğinde bugün nasıl çalışıldığını değil, aynı zamanda gelecekte nasıl çalışılacağını etkileyecek araştırmaların önem kazanmasına neden olmaktadır.

Mevcut küresel iş çevresi ve mali müşavirler ile denetçilerin dünyasını şekillendiren güçlerin çoğu, benzeri görülmemiş bir hızda devam edecek olması, hızla büyüyen ekonomiler, yeni teknolojiler, uluslararası sınırların kayması,  artan düzenleyici etkiler, uluslararası mali müşavirlik ve denetçilik mesleğini sürekli olarak kendisini, rollerini ve sorumluluklarını incelemeye mecbur etmektedir.   Piyasaların hızla küreselleştiği ve bilginin ticaret yapanlar için stratejik öneme sahip olduğu günümüzde, mali müşavirlik ve denetçilik mesleğinin de bu gelişmelere hazır olması gerekmektedir.

Üç milyar insanın günde 2 dolar, bir milyar insanın ise günde 1 dolar ile yaşamaya çalıştığı, her gün yüz milyon insanın aç kaldığı ve yüz elli milyon insanın okula gitme şansına bile erişemediği bir Dünya’da yaşıyoruz. Ancak, unutulmaması gerekir ki, iki Dünya yoktur. Sadece bir Dünya vardır. Bizler aynı havayı soluyor, aynı uluslararası mali sistemi paylaşıyoruz.  Aynı sağlık problemlerine sahibiz. Hastalıklar sınırlarda durmuyor. Suç ve uyuşturucu sınırlarda kalmıyor. Terörizm, savaş ve kıtlık sınırlarda durmuyor. Ne para sınırlarda kalıyor, ne de muhasebeci ve mali müşavirler. Ve ekonomi, zengin ve fakir uluslar arasındaki ilişkileri esaslı bir şekilde değiştirmeye devam ediyor. Kendi ülkelerinde rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayan zengin ülkeler tüm bu olumsuzlukları göz ardı edebiliyor. Fakat, geleceğin Dünyası ve ekonomisi önemli değişimlere açık gözüküyor.  

Önümüzdeki dönemlerdeki mali müşavirlik ve denetçilik mesleğinin misyonu ve vizyonunu ortaya koyabilmek, bazı gelişmelerin ve değişimlerin sonuçlarını sağlıklı irdelemek ve doğru tahlil etmekle yakından ilgilidir.

Bilgi ve iletişim çağının akıl almaz yeniliklerinin baş döndürücü hızla devam edecek olması hiçbirimizi şaşırtmamalıdır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan olağanüstü gelişmeler bilgilerin ve verilerin hızlı bir şekilde işlenmesini, aktarılmasını ve biriktirilmesini olanaklı kılmaktadır. Uluslararası rekabette üstünlük sağlayanlar, iletişim ve bilgi teknolojilerini yoğun olarak kullanan kesimler olmaktadır. Bilimsel araştırmalardan elde ettikleri sonuçları ekonomiye kazandıran bu kesimlerin uluslararası pazarlarda rekabet üstünlüğüne sahip olmaları da doğal karşılanmalıdır. Bilginin ticaret yapanlar için stratejik öneme sahip olduğu ve piyasaların hızla globalleştiği günümüzde, bu gelişmeye hazır olunması gerekmektedir. 

Bugünün Dünyasına olduğu gibi yarınların Dünyasına da, hızla yaşanan toplumsal ve teknolojik gelişmeler yön verecektir. Ülkelerin ekonomik kalkınma ve büyümelerinde teknolojik gelişmeler etkin bir rol oynayacaktır. Kavramlar ve metotlar önemli değişimlere tabi olacaklardır.

Profesyonel muhasebecilik mesleği, sermaye piyasalarının büyüyen talebini karşılamaya yetkin olduğunun ve kendilerinin klasik düzenleyici rollerini yerine getirmeye yeterli olduğunun ispatının güçlüğü altında olup, bu durum gerek uygulamadaki firmaları ve gerekse ticaret ve sanayide faaliyet gösteren meslek mensuplarını etkilemektedir. Ekonomik gelişme için güçlü bir küresel finans yapılanması hayati öneme haizdir. Muhasebe ve denetim biliminin ve uygulamalarının çok önemli bir göstergesi olarak ifade edebileceğimiz kaliteli muhasebe standartları, mesleğimizin dünyaya açılmasında ve meslek uygulamalarımızın uluslararası kabulü için anahtar görevi görecektir.  Global pazar gereksinmelerini karşılayacak şekilde, uluslararası muhasebe ve denetim standartları üzerindeki etkin çalışmalarımızı yoğunlaştırmalıyız.  

İşte tüm bu düşüncelerin ışığı altında, yüksek kaliteli sürekli eğitim, nitelikli insanların mesleğe kazandırılması, teknik ve ahlaki standartların korunması ve geliştirilmesi ile öz denetim hedefleri altında, muhasebe ve denetim mesleğinden beklenen görevler, bu meslekte düşünülen ve ulaşmak istenilen Toplumsal, Kurumsal, İşlevsel ve Kişisel Hedeflerin tümünü oluşturacaktır.


Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

    Bu habere henüz yorum yapılmamış.
Tarih : 18.09.2021 19:16:27
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZGÜN PROJELERİYLE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR....
Devamı...

Tarih : 10.09.2021 11:10:42
STOKLARDAKİ EMTİANIN İMHA EDİLMESİ...
Devamı...

Tarih : 4.09.2021 14:07:12
KONKORDATO SÜRECİNDEKİ BORÇLUDAN OLAN ALACAKLAR İÇİN ŞÜPHELİ ALACAK KARŞILIĞI AYRILIP AYRILMAYACAĞI...
Devamı...

Tarih : 28.08.2021 18:06:46
LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN YOLU 29 Eylül – 02 Ekim 2021 TARİHLERİNDE MERSİN’DE KESİŞECEK...
Devamı...

Tarih : 23.08.2021 09:42:05
YATIRIMDA FİİLEN KULLANILAN VEYA KULLANILMAYAN YATIRIM KREDİLERİ VE İŞLETME KREDİLERİNE İLİŞKİN FAİZ VE VADE FARKLARININ DURUMU...
Devamı...

Tarih : 14.08.2021 15:15:42
BÜYÜK ÖDÜL GECESİ 15 EYLÜL’DE MERSİN DİVAN OTEL’DE YAPILACAK...
Devamı...

Tarih : 6.08.2021 18:16:34
YABANCI PARA CİNSİNDEN DEFTER TUTAN MÜKELLEFİN DÖNEM SONU İŞLEMLERİNDE KUR FARKI UYGULAMASI...
Devamı...

Tarih : 31.07.2021 10:01:44
SERBEST BÖLGEYE VERİLEN TAŞIMACILIK HİZMETİNDE KDV İSTİSNASI...
Devamı...

Tarih : 27.07.2021 09:19:40
“TÜRKİYE’NİN TALİBAN İNANCIYLA ALAKALI TERS BİR YANI YOK”...
Devamı...

Tarih : 16.07.2021 17:42:26
BELEDİYELERDE PROJE VE FİNANS YÖNETİMİNİN ÖNEMİ...
Devamı...

Tarih : 10.07.2021 09:14:49
AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI...
Devamı...

Tarih : 2.07.2021 17:45:15
ENFLASYONLA SAMİMİ MÜCADELEYİ DESTEKLEYECEK KURUMSAL YAPI GEREKİYOR...
Devamı...

Tarih : 25.06.2021 17:53:27
DEVLETİN TÜMÜNE ÇÖKTÜLER!...
Devamı...

Tarih : 21.06.2021 16:31:29
“NEYMİŞ, MİLLET AÇMIŞ. AÇ OLARAK DOLAŞANLARI BUYURUN. SİZ DE DOYURUVERİN!”...
Devamı...

Tarih : 11.06.2021 19:37:25
“BELEDİYE BAŞKANLIĞINI DEVRALDIĞIMDA İSTANBUL’DA ÖYLE AĞAÇ MAĞAÇ YOKTU”...
Devamı...

Tarih : 7.06.2021 09:24:16
KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ...
Devamı...

Tarih : 29.05.2021 14:09:14
FUTBOL KULÜPLERİNİN ŞİRKETLEŞMESİ...
Devamı...

Tarih : 22.05.2021 19:03:40
EKONOMİDE KARA BULUTLAR DAĞILMIYOR...
Devamı...


 
Anasayfa              |               İletişim            |              Giriş Sayfam Yap              |              Sık Kullanılanlara ekle              |              Gizlilik İlkeleri
 
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..! ahmetakin.com.tr Copyright 2011-2021 Tüm hakları saklıdır..!

URA MEDYA